Ana Sayfa   |   Kargo ve Teslimat   |   Gizlilik ve Güvenlik   |   Sipariş Koşulları   |   İletişim   |   Hakkımızda
Çocuklar İnsandır
Ortalama Puan: 3.38
Oy sayısı: 8

Çocuklar İnsandır

YKY'nin 4000. Kitabı
Yayınevinin tüm kitapları %15 indirimli
Basım Tarihi: 2014-5
336 Sayfa
Dili: Türkçe Barkod: 9789750826566
29,75 TL
35,00 TL %15 indirimli
%15
(Bu ürünü aldığınızda 350 puan kazanacaksınız)
   350
 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Taksit Seçenekleri
Fotoğraflar : Ara Güler
Çizimler : Turhan Selçuk


Dünyanın ucundaki çocuklar

Yaşar Kemalin Çok iyi bir roman yazsaydım bu kadar sevmezdim dediği kitap, şimdi Yapı Kredi Yayınları tarafından Çocuklar İnsandır başlıklı özel bir baskıyla okurla buluşuyor... 1975'te, Cumhuriyet gazetesinde Ara Güler'in fotoğrafları ve Turhan Selçuk'un çizimleriyle yayımlanan ve 1978de Allahın Askerleri adıyla kitaplaşan bu röportaj dizisi, şimdi gazetedeki özgün sunumuyla basılıyor. Yapı Kredi Yayınlarının 4000. başlık kitabı olma özelliğini de taşıyan Çocuklar İnsandır, savaş, açlık ve yoksullukla yoğrulmuş dünyamızda acılarla büyüyen küçük insanları ve onların küçük omuzlarındaki büyük yükleri anlatıyor.

Yapı Kredi Yayınları, bugün başlık sayısında 4000. kitabına ulaşarak Türkiye için önemli bir başarıya imza attı. Edebiyat, şiir, felsefe, sanat, tarih, şehir monografileri ve çocuk edebiyatı gibi alanlarda yoğunlaşan yayın etkinliğiyle Yapı Kredi Yayınları; Sanat Dünyamız, Cogito ve Kitap-lık dergileriyle de sanat, felsefe, edebiyat ve çizgi roman alanlarında önemli bir boşluğu dolduruyor. 2000. başlık kitabı İbn Battûta Seyahatnâmesi, 3000. başlık kitabı Kazım Karabekirin Günlükleri olan Yapı Kredi Yayınları, 4000. başlık kitabı olarak büyük usta Yaşar Kemalin Çocuklar İnsandırını seçti.

Yaşar Kemal, 1975 yılında İstanbulun sokak çocuklarını bir röportaj serisiyle anlatmıştı. Surların altında, çamurun içinde, karanlık sokaklarda masalları vardı bu çocukların. Büyük Ustaya Kaç Yaşar Amca, karanlık kavuşuyor diyen çocukların masalında çocuk-büyük eşitliğini getirecek ve kendilerini kurtaracak bir devrim bekleniyordu. Aradan 38 yıl geçti. Türkiye, İstanbul, bütün sokaklar değişti ama bekledikleri devrim gelmeyen sokak çocukları hep orada kaldı, sayıları arttı. Büyük ustanın da dediği gibi Dünyanın bir ucunda kaldı o çocuklar ...

Gazetedeki tefrikasına uygun olarak ve Turhan Selçukun çizimleri ve Ara Gülerin arşivde bulunabilen fotoğraflarıyla birlikte ilk kez yayımlanan Çocuklar İnsandır, ancak çok usta bir yazarın öngörüsü ve sezgisiyle kaleme alınabilecek röportajları bir araya getiriyor. Yapı Kredi Yayınlarının 4000. başlık kitabı olma özelliğini de taşıyan bu özel baskıda ayrıca 13 Eylül 1975 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan, Kemal Özerin Yaşar Kemalle yaptığı Neden çocuklar insandır? başlıklı röportaja da yer veriliyor.

İnsan, evrende gövdesi kadar değil gönlü kadar yer kaplar
Kemalin, 1970lerde sokak çocuklarıyla yaptığı röportajların bir araya getirildiği bu kitap, röportajın ne kadar çarpıcı bir edebi tür olduğunu göstermesi bakımından önemli bir örnekti... Kundura boyacılarının, yankesicilerin, hırsızların, katillerin, kaçakçıların, surların dibinde çamur içinde yaşayanların, kendi gölgesinden bile korkanların ve gözüpeklerin; müthiş bir yoksulluğun, itilmişliğin, ötelenmişliğin ayna gibi parladığı hazin ve sarsıcı bir kitaptı bu. Floryadan Balata, Sirkeciden Dolapdereye uzanan bir başka İstanbul sureti. Zilosu, Selimi, Muhterem Yoğuntaşı ve daha nicesiyle, Yaşar Kemalin kaleminden unutulmamaya mühürlenen hayatlar...

Peki, bir balık tutmak için bin balığı öldüren, küçücük bir toprak parçası için koskoca ormanı yakmaktan çekinmeyen bir toplumda bu hikâyelerin ne önemi olacaktı? Kemal Özerin kendisiyle yaptığı bir röportajda belirttiği gibi, Yaşar Kemal bu toplumda bile bu çocukların kurtarılabileceğine inanır. Kendilerini bir devrimin kurtaracağına inanan, devrimin çocuk ve büyük eşitliği olduğunu düşünen bütün bu çocuklar, ustanın deyişiyle en az bizim kadar ciddi adamlardır.

Kemal Özerin 1975 tarihinde Cumhuriyet Gazetesinde Yaşar Kemalle yaptığı röportajda Yaşar Kemal, yaşadığı bir olayı şöyle anlatır: Bir akşam Menekşeden yukarı çıkıyorum. Menekşe, benim evin orda gecekondu mahallesi. Bir çocuk geliyor karşıdan, beş yaşlarında. Birdenbire yanıma geldi. Kaç Yaşar amca dedi.Niye kaçayım? dedim. Kaç karanlık kavuşuyor dedi. Çocuk, daha çok, düşte yaşıyor. Deneyleri az olduğu için, bozulmamış olduğu için, özlemlerini gerçek haline, düş haline getiriyor. Ve ben öylesine sevinçliyim ki bu yazdıklarımdan, örneğin çok iyi bir roman yazsaydım bu kadar sevinmezdim. Çünkü burda verdiklerim, insanoğlunun gerçeğine bütün yaptıklarımdan daha yakın. Öyle geliyor bana.
  
Barkod : 9789750826566
Boyut : 170-220
Sayfa Sayısı : 336
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2014-5
Kapak Türü : Ciltli
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe

Yapı ve Kredi Bankası

Taksit Sayısı Taksit tutarı Genel Toplam
2 15,28    30,55   
3 10,25    30,76   
4 7,73    30,92   
5 6,21    31,07   
6 5,21    31,27   
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.

 • Deutschland und Die Türkei Band 2
  25,00 TL
 • Müzakere ve Arabuluculuk
  17,50 TL 14,00 TL
 • Vektör ile Geometri
  15,00 TL
 • Türkiye'de Yerel Yönetimler
  16,50 TL 13,20 TL
 • Türk İnkılap Tarihi ve Atatürk
  25,00 TL 20,00 TL
 • Sağlık Turizmi
  18,00 TL
 • Sağlık Sisteminde Dönüşüm
  13,00 TL 10,40 TL
 • Türkiye'de Sağlık Sigortası
  13,50 TL 10,80 TL
Bir Olmadan Biz Olmak
Elinizdeki kitap, ülkemiz toplumsal mücadele...
Gün Gün Gezi Hatırası Taksim Çiçekleri
Gezi Parkının Asker Ocağı Caddesine bakan...
Tanktan Tomaya Direniş
Yunus, Gezi direnişinden 12 Eylül darbesine...
Kapat